Tafle szkła to pomysł na lekkie wizualnie przegrody lub wykończenie ścian. Ciekawą, a przy tym niezwykle rzadko spotykaną propozycją są tafle szklane z zatopionymi w nich różnorodnymi elementami, takimi jak źdźbła traw, kwiaty czy pęcherzyki powietrza. Na rynku dostępne są ponadto tafle imitujące wnętrze lodowego pałacu lub głębię oceanu. Osoby preferujące ciepłe barwy również mają szeroki wybór wzorów i kolorów.
Tafle wykonane są z bezbarwnego lub kolorowego szkła. Doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz i są niebanalnym sposobem na wprowadzenie do nich ożywczych akcentów. Szklane ściany, okładziny i drzwi stanowią oryginalne wykończenie pomieszczeń różnego rodzaju, sprawdzają się nie tylko w kuchni i łazience, ale też w salonie czy sypialni.
Ściany fakturowane tynkiem dekoracyjnym sprawdzają się w dużych, wysokich pomieszczeniach, natomiast w małych wnętrzach nie będą się korzystnie prezentowały. Jeśli chcemy dekorować tylko część ściany, możemy wykonać na niej nietypowy wzór. I wcale nie musimy wykazywać się niecodziennymi zdolnościami artystycznymi – w sklepach z artykułami malarskimi bez problemu znajdziemy najwymyślniejsze szablony dekoratorskie do tynków. A wykonanie jest niezwykle proste – wystarczy szablon, tynk i odrobina czasu potrzebna na wyschnięcie ściany.
Tynkiem ozdobnym można udekorować również całą ścianę – od tego, jaki efekt zamierzamy uzyskać, zależy, jaki tynk powinniśmy wybrać. Efekt zaczesanej ściany osiągniemy, mieszając tynk z farbą akrylową. Dzięki farbie nie tylko uzyskamy oczekiwany kolor, ale i inne właściwości samego tynku, który nie wyschnie zbyt szybko – zyskamy w ten sposób czas na naniesienie efektu. Po nałożeniu masy na ścianę przy pomocy szczotki do tapet „czeszemy” tynk. Robimy to długimi, jednostajnymi ruchami. Uwaga – szczotkę trzeba często czyścić.
Żeby uzyskać tynk w stylu retro, trzeba rozmieszać tynk z farbą emulsyjną w oczekiwanym kolorze i nakładać go dość grubymi warstwami, poczynając od góry ściany. Następnie rzeźbimy w tynku wymyślone przez nas wzory. Taki tynk najlepiej wygląda ozdobiony przypadkowymi pociągnięciami szpachli. Po wyschnięciu malujemy ścianę bejcą i farbą transparentną, żeby nadać jej satynowy połysk.
Tapety to dobrze znany i często stosowany materiał pokrywający ściany wewnętrzne, a tapetowanie to jedna z niewielu prac wykończeniowych, jakie można wykonywać samodzielnie. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tapet. Nie każda bowiem tapeta równie dobrze sprawdzi się w salonie co w kuchni czy łazience. Na rynku dostępna jest ogromna ilość wzorów i kolorów tapet, którymi można wykończyć wszystkie ściany lub niewielkie ich fragmenty, na przykład wnęki lub wykusze. Tapeta ukryje drobne nierówności ścian, jak również nieco wytłumi dźwięki rozchodzące się we wnętrzach. W razie zniszczenia lub zabrudzenia łatwo ją naprawić. Niektóre z tapet można też wyczyścić lub pomalować. O naszym wyborze tapet najczęściej decydują faktura, wzór, kolorystyka i cena. Jednak przed zakupem warto dowiedzieć się, z czego tapeta jest wykonana, jakie są jej właściwości, jak zachowuje się na ścianie, jaka jest jej żywotność oraz czy w razie potrzeby można ją zmywać wodą lub pomalować.
Proszę czekać - ładowanie treści...