dodano: 2013-03-20

Szkło, tynki, farby, tapety... Nietuzinkowe pomysły na ściany

Architekci wnętrz już jakiś czas temu zrezygnowali z malowania lub tapetowania wszystkich ścian pomieszczenia w jednakowy sposób na rzecz różnorodności. Jednolitość ścian przełamują paskami wzorzystych tapet, wstawkami koloru betonu lub cegły czy szklanymi akcentami. Tego typu wykończenia ścian możemy podjąć się sami.

ścianyTafle szkła to pomysł na lekkie wizualnie przegrody lub wykończenie ścian. Ciekawą, a przy tym niezwykle rzadko spotykaną propozycją są tafle szklane z zatopionymi w nich różnorodnymi elementami, takimi jak źdźbła traw, kwiaty czy pęcherzyki powietrza. Na rynku dostępne są ponadto tafle imitujące wnętrze lodowego pałacu lub głębię oceanu. Osoby preferujące ciepłe barwy również mają szeroki wybór wzorów i kolorów.

Tafle wykonane są z bezbarwnego lub kolorowego szkła. Doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz i są niebanalnym sposobem na wprowadzenie do nich ożywczych akcentów. Szklane ściany, okładziny i drzwi stanowią oryginalne wykończenie pomieszczeń różnego rodzaju, sprawdzają się nie tylko w kuchni i łazience, ale też w salonie czy sypialni.

 

Ściany fakturowane tynkiem dekoracyjnym sprawdzają się w dużych, wysokich pomieszczeniach, natomiast w małych wnętrzach nie będą się korzystnie prezentowały. Jeśli chcemy dekorować tylko część ściany, możemy wykonać na niej nietypowy wzór. I wcale nie musimy wykazywać się niecodziennymi zdolnościami artystycznymi – w sklepach z artykułami malarskimi bez problemu znajdziemy najwymyślniejsze szablony dekoratorskie do tynków. A wykonanie jest niezwykle proste – wystarczy szablon, tynk i odrobina czasu potrzebna na wyschnięcie ściany.

Tynkiem ozdobnym można udekorować również całą ścianę – od tego, jaki efekt zamierzamy uzyskać, zależy, jaki tynk powinniśmy wybrać. Efekt zaczesanej ściany osiągniemy, mieszając tynk z farbą akrylową. Dzięki farbie nie tylko uzyskamy oczekiwany kolor, ale i inne właściwości samego tynku, który nie wyschnie zbyt szybko – zyskamy w ten sposób czas na naniesienie efektu. Po nałożeniu masy na ścianę przy pomocy szczotki do tapet „czeszemy” tynk. Robimy to długimi, jednostajnymi ruchami. Uwaga – szczotkę trzeba często czyścić.

Żeby uzyskać tynk w stylu retro, trzeba rozmieszać tynk z farbą emulsyjną w oczekiwanym kolorze i nakładać go dość grubymi warstwami, poczynając od góry ściany. Następnie rzeźbimy w tynku wymyślone przez nas wzory. Taki tynk najlepiej wygląda ozdobiony przypadkowymi pociągnięciami szpachli. Po wyschnięciu malujemy ścianę bejcą i farbą transparentną, żeby nadać jej satynowy połysk.

tapetyTapety to dobrze znany i często stosowany materiał pokrywający ściany wewnętrzne, a tapetowanie to jedna z niewielu prac wykończeniowych, jakie można wykonywać samodzielnie. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tapet. Nie każda bowiem tapeta równie dobrze sprawdzi się w salonie co w kuchni czy łazience. Na rynku dostępna jest ogromna ilość wzorów i kolorów tapet, którymi można wykończyć wszystkie ściany lub niewielkie ich fragmenty, na przykład wnęki lub wykusze. Tapeta ukryje drobne nierówności ścian, jak również nieco wytłumi dźwięki rozchodzące się we wnętrzach. W razie zniszczenia lub zabrudzenia łatwo ją naprawić. Niektóre z tapet można też wyczyścić lub pomalować. O naszym wyborze tapet najczęściej decydują faktura, wzór, kolorystyka i cena. Jednak przed zakupem warto dowiedzieć się, z czego tapeta jest wykonana, jakie są jej właściwości, jak zachowuje się na ścianie, jaka jest jej żywotność oraz czy w razie potrzeby można ją zmywać wodą lub pomalować.

Farby strukturalne doskonale imitują różne materiały wykończeniowe, jak choćby kamień. Są jednak od niego tańsze i łatwiej zmienić wygląd ścian, gdy ten już się opatrzy. Na dodatek farbami można samodzielnie pokryć ściany i wykazać się przy tej czynności sporą kreatywnością. To naprawdę dobry sposób na wykończenie ścian we wnętrzu. Zaletą farb strukturalnych jest to, że można nimi malować ściany, bez względu na rodzaj podłoża, nadają się na powierzchnie betonowe, tynki, płyty drewnopochodne oraz gipsowo-kartonowe. Jak przygotować podłoże pod farby strukturalne? Ze starymi ścianami postępujemy jak zawsze przed malowaniem – należy je oczyścić z kurzu i odtłuścić, na przykład zmywając je wodą z płynem do mycia naczyń. Mocno zanieczyszczone podłoża najlepiej zmyć wodą z amoniakiem i spłukać czystą wodą. Po wyschnięciu warto pokryć ściany preparatem gruntującym dopasowanym do rodzaju farby strukturalnej. Jeśli więc zamierzamy użyć farby akrylowej – stosujemy grunt do farb akrylowych. Dzięki zagruntowaniu ścian farba będzie się ich mocno trzymać, a także łatwiej uzyskamy jednolitą fakturę wyglądającą jednakowo na całej powierzchni. Dużą zaletą farb strukturalnych jest to, że przed malowaniem nimi nie trzeba uzupełniać drobnych ubytków w tynku czy pęknięć. Jedynie duże uszkodzenia ściany należy naprawić i wyrównać masą tynkarską. Jeżeli mamy nierówne ściany, możemy poprawić ich wygląd farbą strukturalną z mocnym wzorem maskującym niedoskonałości.

(oprac. Ew)


fot. Stock, Fotolia

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...