dodano: 2012-08-02

Obietnica słodkiego życia

Gdy pojawia się na sali, oczy wszystkich gości kierują się ku niemu, zadziwia wyglądem, wabi dekoracją, cieszy podniebienie. Wprowadzenie tortu jest jedną z największych atrakcji weselnych. Warto zadbać, by nowożeńcy i goście zapamiętali tę chwilę na długo.

Zwyczajowo tort weselny podaje się tuż przed oczepinami lub jako ich zwieńczenie. Porcjowanie jest pierwszym wspólnym zadaniem młodej pary, a zarazem obietnicą zgodnej, harmonijnej przyszłości. Pierwsze dwa kawałki trafiają zawsze do nowożeńców – mąż podaje swojej wybrance własnoręcznie ukrojony kawałek, żona rewanżuje mu się tym samym, taka wymiana smakołyków jest zapowiedzią dalszego słodkiego życia.

tort weselnyRynek cukierniczy oferuje szeroki wachlarz tortów weselnych, smaków, wzorów, sposobów dekoracji jest co niemiara, cukiernicy są jednak otwarci na wszelkie sugestie i indywidualne zamówienia klientów. Nie powinniśmy mieć zatem problemu z zamówieniem tortu w ekstrawaganckim kształcie lub rzadko spotykanym smaku (np. marchewkowym). Również jeśli czymś się pasjonujemy i chcemy, aby kojarzony z naszymi zamiłowaniami element znalazł się pośród słodkich dekoracji, wystarczy złożyć odpowiednie zamówienie.

Ważne jednak, aby tort pasował do całej oprawy ślubu i wesela, żeby przystawał stylem do miejsca, nie odbiegał od charakteru menu, kolorystycznie nawiązywał do dekoracji. Nowożeńcy najchętniej wybierają tradycyjne kształty i smaki tortów, które z jednej strony są uniwersalne, z drugiej dają gwarancję, że utrafią w gusta sporej części gości. Dlatego na przyjęciach weselnych królują okrągłe torty 3- lub 5-piętrowe, a najczęstszymi smakami są czekoladowy, orzechowy, śmietankowy, waniliowy z dodatkami owoców i truskawkowy, oczywiście w różnych konfiguracjach. Bywa i tak, że każde piętro tortu ma inny smak. Dekoracje też najchętniej wybieramy niekontrowersyjne, a zatem szczyt tortu wieńczą figurki pary młodej (choć zwyczaj ten jest coraz mniej modny), wypisane czekoladą imiona nowożeńców i kwiaty. Szaleństwem, na które sobie pozwalamy, są zimne ognie. A wyobraźcie sobie, jak pięknie wyglądałby tort przystrojony filmowymi gadżetami, gdy para należy do kinomaniaków, lub z motoryzacyjnymi ozdobami, gdy młodzi są pasjonatami czterech kółek… Taki tort gościom na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Tort weselny z prawdziwego zdarzenia to niemały wydatek – kg kosztuje 30-50 zł, a zakładając, że każdy gość zje 100 g tortu i mamy wesele na 100 osób, będziemy potrzebowali około 10 kg tortu. Trzypiętrowe torty (na ok. 50 osób) kosztują 350-450 zł, a pięciopiętrowe (90 osób) – 550-650 zł.

 

AR

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...